Calendar Ortodox 2016, luna Aprilie


Calendar Ortodox 2016 pe luna Aprilie

1     V     Sf. Cuv. Maria Egipteanca; Sf. Cuv. Macarie Mărt.; Sf. Mc. Gherontie
2     S     Sf. Cuv. Tit, făcătorul de minuni; Sf. Mc. Amfian şi Edesie (Sâmbăta a III-a din Post – Pomenirea morţilor)


3     D     Sf. Cuv. Nichita Mărturisitorul si Ilirie; Sf. Mc. Elpidifor
Duminica a III-a din Post (a Sf. Cruci); Ap. Evrei IV, 14-16; V, 1-6; Ev. Marcu VIII, 34-38; IX, 1; glas 3, voscr. 11


4     L     Sf. Cuv. Gheorghe de la Maleon, Zosima şi Platon; Iosif, imnograful
5     M     Sf. Mc. Claudie, Diodor, Nichifor, Serapion, Teodul şi Agatopod
6     M     Sf. Mc. Irineu, Ep. de Sirmium; Sf. Eutihie, Patr. Constantinopolului; Sf. Cuv. Platonida; Sf. Cuv. Grigorie Sinaitul şi Platonida
7     J     Sf. Mc. Gheorghe Mărturisitorul, Ep. Mitilenei; Sf. Mc. Caliopie, Achilina şi Rufin diac.
8     V     Sf. Ap. Irodion, Agav, Ruf, Flegon, Asincrit şi Hermas; Sf. Ier. Celestin, episcopul Romei
9     S     Sf. Mc. Eupsihie din Cezareea; Sf. Mc. Vadim arhim. (Sâmbăta a IV-a din Post – Pomenirea morţilor)


10     D     Sf. Mc. Terentie, Pompie, African şi Maxim; Sf. Mc. Dima
Duminica a IV-a din Post (a Sf. Ioan Scărarul; Vindecarea fiului lunatic); Ap. Evrei VI, 13-20; Efeseni V, 8-19; Ev. Marcu IX, 17-32; Matei IV, 25; V, 1-12; glas 4, voscr. 1


11     L     †) Sf. Ier. Calinic de la Cernica, ep. Ramnicului; Sf. Sfinţit Mc. Antipa; Sf. Cuv. Trifina
12     M     †) Sf. Mc. Sava de la Buzău; Sf. Ier. Vasile Mărturisitorul; Sf. Antuza
13     M     Sf. Sfinţit Mc. Artemon; Sf. Mc. Elefterie Persul (Denia Canonului cel Mare)
14     J     †) Sf. Ier. Pahomie de la Gledin, Ep. Romanului; Sf. Martin Mărt., Ep. Romei; Sf. Mc. Tomaida
15     V     Sf. Ap. Aristarh, Pud şi Trofim; Sf. Mc. Crescent şi Vasilisa (Denia Acatistului Născătoarei de Dumnezeu)
16     S     Sf. Mc. fecioare Agapia, Irina şi Hionia (Sâmbăta a V-a din Post – Pomenirea morţilor)


17     D     Sf. Mc. Simeon, Ep. Persiei; Sf. Acachie, Ep. Melitinei (Dezlegare la ulei şi vin)
Duminica a V-a din Post (a Cuv. Maria Egipteanca); Ap. Evrei IX, 11-14; Galateni III, 23-29; Ev. Marcu X, 32-45; Luca VII, 36-50; glas 5, voscr. 2


18     L     Sf. Cuv. Ioan, ucenicul Sf. Grigorie Decapolitul; Sf. Ier. Cosma, Ep. Calcedonului; Sf. Mc Ioan din Ianina
19     M     Sf. Cuv. Ioan Paleolavritul; Sf. Sfinţit Mc. Pafnutie
20     M     †) Sf. Teotim, Ep. Tomisului; Sf. Cuv. Teodor Trihina Atanasie si Ioasaf; Sf. Ap. Zaheu
21     J     Sf. Sfinţit Mc. Ianuarie; Sf. Mc. Alexandra, împărăteasa; Sf. Mc. Filipial; Sf. Mc. Teodor din Perga
22     V     Sf. Ier. Teodor Sicheotul, Ep. Anastasiopolei; Sf. Ap. Natanail
23     S     †) Sf. M. Mc. Gheorghe, Purtătorul de biruinţă; Sf. Mc. Valerie (Sâmbăta lui Lazăr – Pomenirea morţilor)


24     D     †) Sf. Ier. Mărt.: Ilie Iorest, Sava Brancovici şi Simion Stefan, Mitr. Transilvaniei; Sf. Ier. Iosif Mărt. din Maramureş; Sf. Mc. Pasicrat şi Valentin din Durostorum; Sf. Cuv. Elisabeta (Denia de Duminică seara) (Dezlegare la peşte)
(†) Duminica a VI-a din Post (a Floriilor – Stâlpărilor); Ap. Filipeni IV, 4-9; Ev. Ioan XII, 1-18


25     L    Sfanta si Marea Luni Sf. Ap. şi Ev. Marcu; †) Sf. Cuv. Vasile de la Poiana Mărului    (Denia de Luni seara)
26     M     Sfanta si Marea Marti Sf. Mc. Vasile, Ep. Amasiei; Sf. Glafira; Sf. Mc. Chiril, Chindeu si Tasie din Axiopolis (Cernavodă)    (Denia de Marţi seara)
27     M   Sfanta si Marea Miercuri  Sf. Sfinţit Mc. Simeon, ruda Domnului; Sf. Ap. Aristarh, Marcu şi Zinon ( Denia de Miercuri seara)
28     J     Sfanta si Marea Joi Sf. Ap. Iason şi Sosipatru; Sf. Mc. Maxim, Cvintilian şi Dadas din Ozovia    ( Pomenirea morţilor; Denia celor 12 Evanghelii)
29     V     Sfanta si Marea Vineri Sf. 9 Mc. din Cizic; Sf. Cuv. Memnon Mărt. (Denia Prohodului Domnului)
30     S     Sfanta si Marea Sambata Sf. Ap. Iacob, fiul lui Zevedeu; Sf. Ier. Donat, episcopul Evriei